VIDEO | Euro 2024: Portugalia, în sferturi, după ce a trecut de Slovenia, scor 3-0 la lovituri de departajare. Ronaldo a ratat un penalti şi a izbucnit în plâns

Sursa foto: captură video

Echipa naţională a Portugaliei a învins luni seara, la lovituri de departajare, scor 3-0, formaţia Sloveniei, în optimile Euro 2024, într-un meci disputat la Frankfurt. Portugalia s-a calificat în sferturi, unde va înfrunta Franţa, notează News.ro.

Portugalia a dominat prima repriză a meciului de pe Deutsche Bank Park, din Frankfurt, dar jucătorii lui Roberto Martinez nu l-au pus la încercare cu adevărat pe portarul sloven Oblak. Ruben Dias a şutat pe lângă poartă în minutul 6, iar în minutul 13 Bernardo Silva a trimis în faţa porţii şi Cristiano Ronaldo nu a ajuns la minge. Cea mai mare ocazie a reprizei a fost bara lui Palhinha, din minutul 45+2.

Ronaldo a izbucnit în lacrimi şi a fost consolat de coechipieri.

Imediat arbitrul a fluierat finalul primei reprize de prelungiri, iar Ronaldo a fost surprins de camere plângând în hohote.

Ratarea lui Ronaldo a venit când scorul era 0-0.

viewscnt

În minutul 109 selecţionerul sloven Matjaz Kek a fost eliminat.
În minutul 115 Pepe a fost depăşit de Sesko, acesta a scapat singur cu Diogo Costa, însă portarul lusitanilor a intervenit miraculos, cu piciorul, şi a scos, iar calificarea s-a decis la lovituri de departajare.

Ilicic a ratat primul, Diogo Costa ghicind colţul şi apărând. Cristiano a bătut primul pentru portughezi şi a înscris. Balkovec a schimbat colţul, dar Diogo Costa a respins şi acest penalti. Bruno Fernandes a făcut 2-0 pentru echipa sa, iar Diogo Costa a scos şi lovitura lui Verbic. Bernardo Silva a semnat calificarea Portugaliei în sferturi.

3-0 pentru lusitani la lovituri de departajare, iar Cristiano Ronaldo şi compania vor întâlni Franţa, în sferturi, la Hamburg.

PORTUGALIA: Diogo Costa – Joao Cancelo (Nelson Semedo 117), Pepe (Ruben Neves 118), Ruben Dias, Nuno Mendes – Bruno Fernandes, Palhinha, Vitinha (Diogo Jota 65) – Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Francisco Conceicao 76). SELECŢIONER: Roberto Martinez.

SLOVENIA: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec – Stojanovic (Verbic 87), Elsnik (Ilicic 106), Gnezda Cerin, Mlakar (Stankovic 74) – Sporar (Celar 74), Sesko. SELECŢIONER: Matjaz Kek.

Cartonaşe galbene: Drkusic 32, Karnicnik 37, Stankovic 101, Bijol 106, Balkovec 107

Arbitri: Daniele Orsato – Ciro Carbone, Alessandro Giallatini (toţi din Italia) – Espen Eskas (Norvegia)

VIDEO | EURO 2024: Franţa s-a calificat în sferturi, după 1-0 cu Belgia