Sorana Cîrstea, victorie fabuloasă. S-a calificat în semifinale la Dubai

Sursa: Facebook

Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai, după un meci spectaculos de trei seturi. Românca a pierdut primul set şi a fost condusă de Marketa Vondrousova, favorita 7, cu 5-1 în setul doi. Ea a revenit şi a câştigat setul doi, dar şi setul decisiv, transmite News.ro.

Sorana a trecut de favorita 7, sportiva cehă Marketa Vondrousova (8 WTA), scor 2-6, 7-6 (7/1), 6-2.

În setul doi, Sorana a reuşit o revenire spectaculoasă. Ea era condusă cu 5-1, dar a reuşit să egaleze şi să se impună cu la tie-break, scor 7-6 (7/1).

Meciul a durat două ore şi 41 de minute.

În semifinale, Sorana va evolua contra italiencei Jasmine Paolini, locul 26 mondial.

Pentru accederea în semifinale, Cîrstea va primi 158.944 de dolari şi 390 de puncte WTA.