VIDEO | EURO 2024 – Germania s-a calificat în sferturi, după 2-0 cu Danemarca. Meciul a fost întrerupt timp de 25 de minute din cauza fulgerelor și a grindinei

Sursa foto: captură video

Echipa naţională a Germaniei a învins sâmbătă seara, la Dortmund, scor 2-0, reprezentativa Danemarcei, în optimile Euro 2024. Germania s-a calificat în sferturi, informează News.ro.

Pe arena din Dortmund, germanii au marcat încă din minutul 3, prin Schlotterbeck, dar reuşita fundaşului de la Borussia Dortmund a fost anulată pentru un fault în atac. Schmeichel a avut apoi intervenţii la Kimmich şi Havertz, iar iureşul german s-a mai potolit. În minutul 36, când începuse o ploaie torenţială, iar cerul era luminat de fulgere, arbitrul englez Michael Oliver a întrerupt meciul, trimiţând jucătorii celor două echipe la vestiare. Decizia arbitrului s-a dovedit foarte bună, în scurt timp terenul fiind lovit de grindină. Partida a fost reluată după 25 de minute de întrerupere, iar Neuer a intervenit la Hojlund, în minutul 44.

GERMANIA: Neuer – Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum (Henrichs 81) – Andrich (Emre Can 64), Kroos – L. Sane (W. Anton 88), I. Gundogan (Fullkrug 64), Musiala (Wirtz 81) – Havertz. SELECŢIONER: Julian Nagelsmann.

DANEMARCA: Schmeichel – J. Andersen, Vestergaard, A. Christensen (J. Bruun Larsen 81) – Bah (V. Kristiansen 81), Delaney (Norgaard 69), Hojbjerg, Maehle – Skov Olsen (Poulsen 69), R. Hojlund (Wind 81), C. Eriksen. SELECŢIONER: Kasper Hjulmand.

Cartonaşe galbene: Maehle 60 / J. Andersen 57

Arbitri: Michael Oliver – Stuart Burt, Dan Cook (toţi din Anglia) – Irfan Peljto (Bosnia)

Suporterii pot urmări toate meciurile turneului final Euro 2024, în direct, în Parcul Titan, pe Insula Euro! In fiecare seară, un DJ va întreţine atmosfera pe insulă. Pe 2 iulie, la ora 21.00, după meciul România-Olanda, va concerta Cabron.

VIDEO | EURO 2024 – Elveţia a eliminat cu 2-0 Italia, campioana europeană en-titre, și s-a calificat în sferturi