Patricia Ţig câştigă primul titlu WTA din carieră

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig a câştigat primul său titlu WTA, duminică, la Istanbul, competiţie dotată cu premii totale de 225.500 de dolari, după ce a învins-o în finală pe canadianca Eugenie Bouchard, cu 2-6, 6-1, 7-6 (7-4), potrivit Agerpres.

Ţig a încheiat victorioasă într-un final dramatic, în care a reuşit să transforme abia a opta sa minge de meci.

Pentru Ţig (26 ani, 88 WTA), care nu pierduse niciun set până în ultimul act, a fost a treia finală WTA, după cele de la Baku (2015) şi Bucureşti (2019). Românca are în palmares şi un titlu WTA 125K, în 2019, la Karlsruhe.

Debutul de meci a fost foarte slab pentru româncă, Ţig fiind condusă cu 3-0. Patricia a intrat în joc la acest scor, dar nu a putut împiedica deznodământul primului set, câştigat cu 6-2 de jucătoarea canadiană (26 ani, 272 WTA), venită din calificări.

Ţig a început foarte bine actul secund, cu break, a făcut 2-0, Bouchard a luat un ghem, dar românca a continuat cu o serie de patru jocuri la rând, câştigând primul set cu 6-1.

În decisiv, Patricia Ţig a condus cu 3-0 şi a ratat două mingi de 5-1, iar în cele din urmă, după ce a ratat trei mingi de meci la 5-4, a fost egalată, 5-5. La 6-5, Ţig a mai irosit trei mingi de meci, pe serviciul adversarei, de data aceasta, iar setul a ajuns în tiebreak. Ţig a greşit mai puţin şi a reuşit să se impună cu 7-4.

Ţig a primit un cec de 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, în timp ce Bouchard s-a ales cu 14.000 de dolari şi 198 de puncte WTA.