Robert Glință, locul 5 în cursa de 50 de metri spate de la Mondiale

Sursa: Facebook

Americanul Justin Ress, iniţial descalificat după finala probei de 50 m spate de la CM de nataţie, pe care o câştigase, a făcut contestaţie şi a avut câştig de cauză, astfel că rezultatul său este recunoscut, a anunţat FINA, potrivit News.ro. Ca urmare a acestei decizii, Robert Glinţă coboară pe locul cinci, cu timpul 24.57.

Felicitări, Robert! Locul 5 este un rezultat minunat! Suntem mândri de tine, de faptul că ne-ai reprezentat cu onoare în două finale mondiale, alături de cei mai buni înotători din lume! Cu siguranţă, în cariera ta urmează multe medalii strălucitoare! Vom fi lângă tine pentru a ne bucura, de fiecare dată! Mult succes în continuare! Vă aşteptăm acasă!”, a notat ministrul Sportului, Eduard Novak, pe Facebook.

Pentru România a fost a patra finală din tot atâtea probe în care s-a înscris la înot: Robert Glinţă – locul 8 la 100 m spate şi locul 5 la 50 m spate şi David Popovici – aur la 100 m şi la 200 m liber.

Justin Ress este campionul mondial al probei de 50 m spate, cu timpul 24.12. Al doilea clasat este americanul Hunter Armstrong (24.14), iar pe trei este polonezul Ksawery Masiuk (24.49).

Pe patru a terminat italianul Thomas Ceccon (24.51), în timp ce pe locul cinci s-au clasat, la egalitate, grecul Apostolos Christou şi românul Robert Glinţă (24.57).

Pe şapte s-a clasat germanul Ole Braunschweig (24.66), iar pe opt australianul Isaac Alan Cooper (24.76).