VIDEO | EURO 2024 – Elveţia a eliminat cu 2-0 Italia, campioana europeană en-titre, și s-a calificat în sferturi

Sursa foto: captură video

Selecţionata Elveţiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, după ce a învins fără drept de apel echipa Italiei, deţinătoarea titlului, cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin, în primul meci din optimile de finală, informează Agerpres.

Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) şi Ruben Vargas (46), în faţa unei echipe care a fost o umbră a celei care câştiga titlul continental în urmă cu trei ani.

Primele minute au fost unele de tatonare, dar elveţienii au controlat jocul. Prima ocazie a fost una mare şi a fost ratată de Embolo (24), care a scăpat singur cu portarul, la limita ofsaidului, dar Donnarumma a reuşit să salveze golul.

Italia a replicat imediat, iar Federico Chiesa a pătruns în careu, şutul său fiind respins de Akanji.

”Nati” a rămas la cârma jocului şi Rodriguez (32) a şutat puţin peste poartă de la distanţă.

Echipa antrenată de Murat Yakin a deschis scorul în min. 36, prin Freuler, jucătorul formaţiei Bologna, care a fost găsit excelent de Vargas în centrul careului, a preluat cu dreptul şi a tras cu stângul la colţul scurt.

Elveţia a fost aproape de gol şi înainte de pauză, dar Donnarumma a avut o intervenţie remarcabilă, respingând în bară mingea şutată la colţul scurt de Rieder, din lovitură liberă (45+1).

La reluare, Elveţia a marcat al doilea gol după doar 26 de secunde: Vargas a fost găsit nepermis liber în careu de Aebischer şi a şutat cu efect la vinclu, fără speranţe pentru Donnarumma.

Squadra Azzurra putea reveni în joc după o fază la care contribuţia sa a fost minimă (52): Fagioli a aruncat o minge în care, neurmărită de nimeni, iar Schaer a respins greşit, în bara propriei porţi. Ar fi fost al doilea autogol pentru Schaer, după cel din meciul cu Scoţia.

Italia nu a reuşit să construiască nicio fază decent de periculoasă, chiar dacă Retegui (73) a şutat din întoarcere, fără emoţii pentru Sommer, iar Scamacca (74) a trimis în bară, însă din poziţie evidentă de ofsaid, nesemnalizată.

Ultima parte a meciului a fost una în care Italia a plimbat mingea în jurul careului elveţian, cu o singură finalizare cu potenţial (76), un şut al lui Scamacca peste poartă de la 18 metri.

Elveţia putea sa mai dea lovitura pe contraatac, dar Zuber (83) a şutat prin faţa porţii.

Elveţia a făcut o victimă de marcă şi la ediţia trecută în optimi, eliminând Franţa, campioana mondială en titre atunci, la loviturile de departajare, la Bucureşti.

La EURO 2020, Italia a învins Elveţia cu 3-0 în faza grupelor.

Elveţia s-a calificat pentru a şasea oară consecutivă în faza eliminatorie la un turneu major.

Elveţia, care are o singură înfrângere în ultimele sale 18 meciuri (8 victorii, 9 egaluri), în faţa României, în preliminarii, va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre Anglia şi Slovacia.

Elveţia – Italia 2-0 (1-0)
Au marcat: Remo Freuler (37), Ruben Vargas (46).
Berlin, Olympiastadion
EURO 2024 – optimi de finală

Au evoluat echipele:
Elveţia: 1. Yann Sommer – 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez – 20. Michel Aebischer (11. Renato Steffen, 90+2), 8. Remo Freuler, 10. Granit Xhaka (căpitan), 26. Fabian Rieder (2. Leonidas Stergiou, 71) – 17. Ruben Vargas (14. Steven Zuber, 71), 7. Breel Embolo (18. Kwadwo Duah, 77), 19. Dan Ndoye (16. Vincent Sierro, 77). Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve neutilizate: 12. Yvon Mvogo, 21. Gregor Kobel – 4. Nico Elvedi, 15. Cedric Zesiger, 6. Denis Zakaria, 23. Xherdan Shaqiri, 24. Ardon Jashari, 9. Noah Okafor, 25. Zeki Amdouni.
Italia: 1. Gianluigi Donnarumma (căpitan) – 2. Giovanni Di Lorenzo, 17. Gianluca Mancini, 23. Alessandro Bastoni, 13. Matteo Darmian (24. Andrea Cambiaso, 75) – 16. Bryan Cristante (10. Lorenzo Pellegrini, 75), 21. Nicolo Fagioli (7. Davide Frattesi, 86), 18. Nicolo Barella (19. Mateo Retegui, 64) – 14. Federico Chiesa, 9. Gianluca Scamacca, 22. Stephan El Shaarawy (20. Mattia Zaccagni, 46). Selecţioner: Luciano Spalletti.
Rezerve neutilizate: 12. Guglielmo Vicario, 26. Alex Meret – 3. Federico Dimarco, 4. Alessandro Buongiorno, 6. Federico Gatti, 15. Raoul Bellanova, 8. Jorginho, 11. Giacomo Raspadori, 25. Michael Folorunsho.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenţi: Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (toţi din Polonia); al patrulea oficial: Facundo Tello (Argentina)
Arbitru video: Tomasz Kwiatkowski (Polonia); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski (Polonia), Bastian Dankert (Germania)
Cartonaşe galbene: Barella (35), El Shaarawy (45), Mancini (57).

România, pe locul cinci în privința numărului de fani prezenţi la Euro 2024/ Peste 92.000 de suporteri i-au susţinut pe tricolori la partidele din grupe