VIDEO | CM de fotbal, grupa F: Belgia – Maroc, scor 0-2

Echipa naţională a Marocului a învins duminică, scor 2-0, reprezentativa Belgiei, într-un meci contând pentru grupa F a Cupei Mondiale din Qatar, informează News.ro.

Maroc a înscris pe finalul primei reprize, în minutul 45, prin Ziyech, care a transformat o lovitură liberă. Golul a fost însă anulat după consultarea VAR, pe motiv de ofsaid la Romain Saiss.

Marocanii au marcat totuşi din lovitură liberă, în minutul 73, atunci când Sabiri, abia intrat pe teren, a trimis direct în plasa o lovitură liberă de pe parte stângă a terenului. Africanii au dat lovitura decisivă în al doilea minut al prelungirilor, când Aboukhlal a înscris pentru 2-0, cu un şut sub transversală.

BELGIA: Courtois – Alderweireld, Castagne, Verthongen – Meunier (Lukaku 81), Witsel, Onana (Tielemans 60), T. Hazard (Trossard 75), De Bruyne – E. Hazard (Mertens 60), Batshuayi (De Ketelaere 75). SELECŢIONER: Roberto Martinez.

MAROC: Munir – Hakimi (Attiat-Allah 68), Aguerd, Saiss, Mazraoui – Ounahi (El Yamiq 78), Amrabat, Amallah (Sabiri 68) – Ziyech, En-Nesyri (Hamdallah 73), Boufal (Aboukhlal 73). SELECŢIONER: Walid Regragui.

Cartonaşe galbene: Onana 29 / Sabiri 90+5

Arbitri: Cesar Arturo Ramos Palazuelos – Alberto Morin Mendez, Miguel Angel Hernandez Paredes (toţi din Mexic) – Yoshimi Yamashita (Japonia).