CFR Cluj a fost eliminată din Europa League, după ce a fost învinsă cu 2-1 (0-0) de Young Boys, în ultima etapă a Grupei A. CFR, care avea nevoie de victorie la Berna pentru a se califica în 16-imile de finală, conducea cu 1-0 în minutul 90, când arbitrul a dictat un penalty controversat pentru elveţieni, scrie digisport.ro.

Jurnaliştii de la Blick au predat o adevărată lecţie de fair-play: au scris că CFR Cluj a preluat conducerea pe merit în finalul partidei şi au catalogat decizia arbitrului de la faza penalty-ului „mai mult decât controversată”.

„Young Boys continuă în Europa League, după o adevărată dramă. CFR Cluj acuză o fraudă: ‘Penibil! Arbitrul a vrut ca elveţienii să meargă mai departe’!”, au titrat elveţienii de la Bilck, care l-au citat pe căpitanul CFR-ului, Mario Camora.

Ce final de meci! Young Boys primeşte un gol târziu, dar întoarce meciul cu CFR Cluj în prelungiri şi se califică în 16-imi. Românii au preluat conducerea, meritat, pe final, scor la care Young Boys era eliminată. Dar, din minutul 90, lucrurile au luat o altă turnură. Nou-intratul Zesiger este lovit cu pumnul în cap de portarul Bălgrădean.

Arbitrul Bastien decide că e penalty şi îi arată roşu lui Bălgrădean. O decizie mai mult decât controversată, pentru că portarul român loveşte, de asemenea, şi mingea. Nsame transformă penalty-ul şi egalează. Dar nu se termină totul aici. CFR se deschide complet şi Gaudino face 2-1. E finalul unui meci dramatic.”, au mai scris jurnaliştii elveţieni.

Cei de la Blick l-au desemnat pe portarul David von Balmoos cel mai bun om al meciului, iar la „cel mai slab” l-au nominalizat pe centralul Benoit Bastien: „Un francez care a făcut totul greşit”.

În finalul materialului, elveţienii se întreabă de ce nu există VAR în Europa League: „Atâţia bani investiţi, dar nu există VAR! E o nebunie! E ridicol. La golul CFR-ului pare că a fost ofsaid. Penalty-ul lui Young Boys pare că nu trebuia acordat. Iar cartonaşul roşu primit de Nsame e o glumă proastă”.

*Young Boys – CFR Cluj 2-1

În minutul 90, arbitrul francez Bastien a dictat penalty pentru gazde la un duel între portarul Bălgrădean şi fundaşul Zesiger.

Bastien l-a eliminat apoi pe Bălgrădean pentru proteste, iar atacantul Jean-Pierre Nsame a transformat lovitura de pedeapsă.

• Au marcat: Jean-Pierre Nsame (90+3 – penalty), Gianluca Gaudino (90+6) / Gabriel Debeljuh (84).
  • Berna, Stadion Wankdorf
  • Europa League – Grupa A

Young Boys: 26. David Von Ballmoos (căpitan) – 36. Silvan Hefti, 14. Nicolas Buergy (17. Jordan Siebatcheu, 85), 25. Jordan Lefort, 21. Ulisses Garcia – 13. Nicolas Moumi Ngamaleu (5. Cedric Zesiger, 82), 20. Michel Aebischer, 60. Fabian Rieder (35. Christopher Martins, 58), 10. Miralem Sulejmani (11. Gianluca Gaudino, 59) – 19. Felix Mambimbi (15. Meschack Elia, 59), 18. Jean-Pierre Nsame

Antrenor: Gerardo Seoane

CFR Cluj: 34. Cristian Bălgrădean – 4. Cristian Manea, 55. Paulo Vinicius, 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) – 8. Damjan Djokovic, 28. Ovidiu Hoban – 11. Michael Pereira (16. Mateo Susic, 87), 10. Ciprian Deac (12. Grzegorz Sandomierski, 90+2), 7. Adrian Păun (22. Gabriel Debeljuh, 74) – 99. Mario Rondon

Antrenor: Edi Iordănescu

• Arbitru: Benoît Bastien; arbitri asistenţi: Hicham Zakrani, Frédéric Haquette; arbitru de rezervă: Karim Abed (toţi din Franţa)
  • Delegat UEFA: Jan Korinek (Cehia), observator UEFA pentru arbitri: Andrejs Sipailo (Letonia)
  • Cartonaşe galbene: Păun (71), Maier (88), Burcă (89), Sulejmani (90+4), Camora (90+9)
  • Cartonaşe roşii: Bălgrădean (90), Jean-Pierre Nsame (90+5), Djokovic (90+8)