David Popovici, un nou record. Înotătorul român a câştigat cursa de 200 m la Sette Colli

Sursa: FINA

Înotătorul român David Popovici a câştigat duminică, la Roma, finala probei de 200 m liber de la Internaţionalele Italiei, Sette Colli, stabilind un nou record al competiţiei pe această distanţă, anunță News.ro.

Plecat de pe culoarul 6, David Popovici a dominat fără probleme finala de la 200 m liber. Românul a întors primul de fiecare dată şi a încheiat cursa cu timpul de un minut 45 de secunde şi 49 de sutimi, nou record al competiţiei.

Pe locul secund s-a clasat britanicul Thomas Dean (cu 1:46.86), iar pe locul al treilea a sosit italianul Stefano Di Cola (cu 1:46.90).

Pentru David Popovici urmează acum Campionatul Mondial pentru seniori, de la Fukuoka (Japonia), care se va desfăşura între 14 iulie şi 30 iulie 2023.