România, învinsă la scor de Rusia la Mondialul de handbal

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Rusia cu scorul de 27-18 (10-10), duminică, la Kumamoto, în Grupa principală II a Campionatul Mondial din Japonia.

Tricolorele au făcut o primă repriză excelentă în faţa campioanei olimpice en titre, dar a urmat o parte secundă foarte slabă, cu doar opt goluri înscrise şi o înfrângere fără drept de apel, a scris Agerpres.

România a intrat cu 10-10 la pauză, iar la reluare, tricolorele au condus cu 11-10 şi 13-12. Apoi Rusia a făcut 15-13, însă România a rămas în meci, Dedu egalând cu o aruncare din poartă în poartă (15-15). Ultimul sfert de oră a fost unul de coşmar pentru echipa României, care avut zece minute fără gol înscris, primind în schimb opt, de la 16-17 (44) la 16-25 (54). Rusia a obţinut a şasea sa victorie consecutivă în Japonia, cu 27-18.

Duminică vor avea loc şi celelalte două partide din grupă, Muntenegru – Japonia şi Spania – Suedia.

Rusia ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Spania, 4 puncte, Suedia, 2 puncte, Muntenegru, 2 puncte, România, 0 puncte, Japonia, 0 puncte.

România va juca următorul meci marţi, cu Suedia (13:30, ora României).

Sursă foto: Federația Română de Handbal