Trei românce calificate în turul al treilea la Roland Garros

În premieră, România are trei reprezentante în turul al treilea la Roland Garros, după calificarea Simonei Halep, Patriciei Țig și Irinei Bara.

Patricia Ţig s-a calificat în premieră în runda a treia a unui turneu de Mare Şlem, joi, la Roland Garros, după ce a învins-o pe Christina McHale (SUA) cu 6-4, 6-3, potrivit Agerpres.

Ţig (26 ani, 59 WTA), care până la US Open, în septembrie, nu trecuse de primul tur la o competiţie de Mare Şlem, a obţinut victoria după o oră şi 36 de minute.

Patricia Ţig şi-a asigurat un cec de 126.000 de euro şi 130 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi învingătoarea dintre kazaha Elena Rîbakina, a 14-a favorită, şi franţuzoaica Fiona Ferro.

Irina Bara s-a calificat la rândul său în runda a treia a turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, după ce belgianca Alison van Uytvanck a abandonat la scorul de 6-1, 4-0 şi 30-0 pentru reprezentanta noastră.

Bara, care se află pentru prima oară pe un tabloul principal la un Mare Şlem, a reuşit a cincea victorie consecutivă la Paris, trei fiind obţinute în calificări, fără a pierde vreun set în toate aceste meciuri.

Irina Bara (25 ani, 142 WTA) a fost declarată învingătoare joi după doar 48 de minute, van Uytvanck (26 ani, 65 WTA), care a avut nevoie de intervenţia medicului după primul set, renunţând la luptă.

Bara şi-a asigurat un cec de 126.000 euro şi 170 puncte WTA.

Următoarea sa adversară va fi americanca Sofia Kenin (21 ani, 6 WTA), a patra favorită, după ce campioana de la Australian Open a învins-o pe Ana Bogdan.

Bara este a treia jucătoare română care ajunge în turul al treilea, după Simona Halep (6-3, 6-4 cu Irina Begu, miercuri) şi Patricia Ţig (6-4, 6-3 cu Christina McHale).

Simona Halep, principala favorită, a învins-o pe Irina Begu, miercuri, în runda a doua a turneului de tenis de Mare Şlem de la Roland Garros.

Halep (29 ani, 2 WTA) a încheiat conturile într-o oră şi 23 de minute.

În turul al treilea, Simona o va înfrunta pe Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA), care a învins-o miercuri pe compatrioata sa Bernarda Pera cu 6-2, 6-0, în doar 57 de minute.

Halep şi Anisimova s-au înfruntat o singură dată, anul trecut, în sferturi la Roland Garros, americanca impunându-se surprinzător cu 6-2, 6-4.