VIDEO | CM de fotbal, grupa C: Argentina şi Polonia merg în optimi. Penalti ratat de Messi

Echipa naţională a Argentinei a învins miercuri, scor 2-0, selecţionata Poloniei, ambele formaţii calificându-se în optimile Cupei Mondiale. Într-un meci în care al patrulea arbitru a fost românul Istvan Kovacs, Mexicul a învins Arabia Saudită cu 2-1, informează News.ro.

Sud-americanii au ratat un penalti în prima repriză, prin Messi, în minutul 38, când portarul polonez Szczesny a parat şutul starului argentinian. Totuşi, echipa lui Lionel Scaloni a deschis scorul imediat după pauză, în minutul 46, atunci când Mac Allister a trimis în plasă centrarea lui Molina. În minutul 68 Julian Alvarez a înscris pentru 2-0 din pasa lui Enzo Fernandez. Polonia a fost dominată şi a pierdut cu 0-2, dar se califică mai departe, în optimi, la egalitate de puncte cu Mexic, dar cu golaveraj mai bun.

Mexic a învins pe Arabia Saudită, cu 2-1, dar victoria nu a mai contat. Ambele goluri ale învingătorilor au fost înscrise în repriza secundă, de către Henry Martin (min. 47) şi Luis Chavez (min. 52). Pentru saudiţi a punctat Salem Al Dawsari, în minutul 90+5. La acest meci al patrulea oficial a fost românul Istvan Kovacs.

În clasamentul final al grupei C s-a impus Argentina (6 puncte), urmată de Polonia (4 puncte), Mexic (4 puncte) şi Arabia Saudită (3 puncte).