100 de zile până la Jocurile Olimpice de la Paris | PREVIZIUNI

Sursa: COSR

Statele Unite şi China sunt aşteptate să termine pe locurile 1 şi 2 în clasamentul pe naţiuni la Jocurile Olimpice de la Paris, care vor începe peste 100 de zile, relatează AP, citată de News.ro.

UPDATE –

România se estmează că ar urma să ocupe locul 25, cu zece medalii: două de aur, trei de argint şi cinci de bronz.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Se estimează că Statele Unite vor câştiga 123 de medalii în total, dintre care 39 de aur. În ceea ce priveşte China, se preconizează că aceasta va câştiga 35 de aur şi 89 de medalii la general. Cele două naţiuni au terminat pe locurile 1-2 la medalii de aur şi la general în urmă cu trei ani, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, amânate de pandemie.

Aceste previziuni sunt facute de către Nielsen’s Gracenote Sports, care furnizează analize statistice pentru ligile sportive din întreaga lume. De asemenea, aceasta urmăreşte principalele competiţii care implică sporturi olimpice înainte de Jocurile Olimpice.

Ar fi a opta oară consecutiv când Statele Unite câştigă cele mai multe medalii la JO de vară. În 1992, la Barcelona, aşa-numita echipă unificată a fost cea care a obţinut cel mai mare număr de medalii. Acei sportivi proveneau din fosta Uniune Sovietică, care tocmai se destrămase ca stat suveran.

Ultima dată când Statele Unite nu au fost în fruntea numărului clasamentului pe medalii de aur la Jocurile Olimpice de vară a fost la JO din 2008 de la Beijing, unde China a investit masiv şi a obţinut rezultate.

Următoarele clasate în topul general şi în cel al medaliilor de aur sunt: Marea Britanie (66-13), Franţa (55-28), Australia (50-13), Japonia (49-13), Italia (47-12), Ţările de Jos (38-18), Germania (36-9), Coreea de Sud (24-9). Următoarele 10 sunt: Canada (22-6), Spania (20-5), Ungaria (19-5), Brazilia (18-9), Turcia (13-4), Etiopia (13-3), Uzbekistan (13-3), Ucraina (13-3), Georgia (12-3) şi Danemarca (11-5).

VIDEO | Filmul despre Ilie Năstase, lansat la Bucureşti în prezenţa lui Becker, Ţiriac, Hagi şi Nadia Comăneci