Istvan Kovacs şi asistenţii Mihai Artene şi Vasile Marinescu se află pe lista arbitrilor care vor oficia la Cupa Mondială din Qatar, unde vor abitra şi mai multe femei, notează News.ro. Cupa Mondială de fotbal începe duminică în Qatar.
Lista cuprinde 36 de centrali, 69 de asistenţi şi 24 de asistenţi VAR.
Istvan Kovacs este primul arbitru de centru din România care prinde lista pentru Mondial după 36 de ani. Ioan Igna a fluierat în partide disputate la Cupa Mondială din 1986. Anterior, Costel Rădulescu (1930), Andrei Rădulescu (1970) şi Nicolae Rainea (1974, 1978, 1982) oficiaseră jocuri la turnee finale ale Cupei Mondiale. Ultimul român care a arbitrat la un campionat mondial este asistentul Nicolae Grigorescu, la Cupa Mondială din Franţa, în 1998.
Pe lângă cele trei asistente – brazilianca Neuza Back, mexicana Karen Diaz Medina şi americanca Kathryn Nesbitt – sunt cele trei centrale care vor atrage atenţia Stéphanie Frappart (38 de ani) pare de departe a fi cea mai experimentată. Pentru că pe lângă finala Cupei Mondiale Feminine 2019 (Statele Unite – Olanda, 2-0), franţuzoaica, recunoscută acum drept unul dintre cei mai buni arbitri din Ligue1, a condus la masculin o Supercupă a Europei ( în 2019, Liverpool-Chelsea, 2-2, 5-4), mai multe meciuri din Liga Campionilor şi o finală Coupe de France (Nantes – Nisa, 1-0, 7 mai 2022).
În ceea ce o priveşte pe Salima Mukansanga (34 de ani), din Rwanda, care a oficiat în multe competiţii internaţionale feminine (CAN 2016 şi 2022 inclusiv finala, Jocurile Olimpice 2020 şi Cupa Mondială 2019), ea a intrat în istoria Africii pe 18 ianuarie 2022, devenind prima femeie care conduce un meci CAN masculin: Zimbabwe-Guinea (2-1).
În cele din urmă, japoneza Yoshimi Yamashita (36 de ani), prezentă şi ea la Cupa Mondială Feminin din 2019, este prima femeie care a condus un meci de Cupa AFC (în 2019, o competiţie masculină deschisă cluburilor din ţări considerate „în curs de dezvoltare”) şi, mai ales, care a oficiat în prim ligă japoneză din 2021.
Lista arbitrilor la CM este următoarea:abdularaham Al Jassim (Qatar), Ivan Barton (Slovenia), Chris Beath (Australia), Raphael Claus (Brazilia), Matthew Conger (Noua Zeelandă), Ismail Elfath (SUA), Mario Escobar (Guatemala), Alireza Faghani (Iran), Stephanie Frappart (Franţa), Bakary Gassama (Gambia), Mustapha Ghorbal (Algeria), Victor Gomes (Africa de Sud), Istvan Kovacs (România), Ning Ma (China), Danny Makkelie (Ţările de Jos), Szymon Marciniak (Polonia), Said Martinez (Honduras), Antonio Mateu (Spania), Andres Matias Matonte Cabrera (Uruguay), Mohammed Abdulla Mohammed (Emiratele Arabe Unite), Salima Mukansanga (Rwanda), Maguette N’Diaye (Senegal), Michael Oliver (Anglia), Daniele Orsato (Italia), Kevin Ortega (Peru), Cesar Ramos (Mexic), Fernando Rapallini (Argentina), Wilton Sampaio (Brazilia), Daniel Siebert (Germania), Janny Sikazwe (Zambia), Anthony Taylor (Anglia), Facundo Tello (Argentina), Clement Turpin (Franţa), Jesus Valenzuela (Venezuela), Slavcko Vincic (Slovenia), Yoshimi Yamashita (Japonia).
Cupa Mondială de fotbal începe duminică în Qatar. Programul meciurilor:
DUMINICĂ
Ora 18:00 Qatar – Ecuador
LUNI, 21 noiembrie
Ora 15:00 Anglia – Iran
Ora 18:00 Senegal – Olanda
Ora 21:00 SUA – Ţara Galilor
MARŢI, 22 noiembrie
Ora 12:00 Argentina – Arabia Saudită
Ora 15:00 Danemarca – Tunisia
Ora 18:00 Mexic – Polonia
Ora 21:00 Franţa – Australia
MIERCURI, 23 noiembrie
Ora 12:00 Maroc – Croaţia
Ora 15:00 Germania – Japonia
Ora 18:00 Spania – Costa Rica
Ora 21:00 Belgia – Canada
JOI, 24 noiembrie
Ora 12:00 Elveţia – Camerun
Ora 15:00 Uruguay – Coreea de Sud
Ora 18:00 Portugalia – Ghana
Ora 21:00 Brazilia – Serbia
VINERI, 25 noiembrie
Ora 12:00 Ţara Galilor – Iran
Ora 15:00 Qatar – Senegal
Ora 18:00 Olanda – Ecuador
Ora 21:00 Anglia – SUA
SÂMBĂTĂ, 26 noiembrie
Ora 12:00 Tunisia – Australia
Ora 15:00 Polonia – Arabia Saudită
Ora 18:00 Franţa – Danemarca
Ora 21:00 Argentina – Mexic
DUMINICĂ, 27 noiembrie
Ora 12:00 Japonia – Costa Rica
Ora 15:00 Belgia – Maroc
Ora 18:00 Croaţia – Canada
Ora 21:00 Spania – Germania
LUNI, 28 noiembrie
Ora 12:00 Camerun – Serbia
Ora 15:00 Coreea de Sud – Ghana
Ora 18:00 Brazilia – Elveţia
Ora 21:00 Portugalia – Uruguay
MARŢI, 29 noiembrie
Ora 17:00 Olanda – Qatar
Ora 17:00 Ecuador – Senegal
Ora 21:00 Ţara Galilor – Anglia
Ora 21:00 Iran – SUA
MIERCURI, 30 noiembrie
Ora 17:00 Australia – Danemarca
Ora 17:00 Tunisia – Franţa
Ora 21:00 Polonia – Argentina
Ora 21:00 Arabia Saudită – Mexic
JOI, 1 decembrie
Ora 17:00 Croaţia – Belgia
Ora 17:00 Canada – Maroc
Ora 21:00 Costa Rica – Germania
Ora 21:00 Japonia – Spania
VINERI, 2 decembrie
Ora 17:00 Ghana – Uruguay
Ora 17:00 Coreea de Sud – Portugalia
Ora 21:00 Camerun – Brazilia
Ora 21:00 Serbia – Elveţia
SÂMBĂTĂ, 3 decembrie
Ora 17:00 1A – 2B
Ora 21:00 1C – 2D
DUMINICĂ, 4 decembrie
Ora 17:00 1D – 2C
Ora 21:00 1B – 2A
LUNI, 5 decembrie
Ora 17:00 1E – 2F
Ora 21:00 1G – 2H
MARŢI, 6 decembrie
Ora 17:00 1F – 2E
Ora 21:00 1H – 2G
VINERI, 9 decembrie
Ora 17:00 W53 – W54
Ora 21:00 W49 – W50
SÂMBĂTĂ, 10 decembrie
Ora 17:00 W55 – W56
Ora 21:00 W51 – W52
MARŢI, 13 decembrie
Ora 21:00 W57 – W58
MIERCURI, 14 decembrie
Ora 21:0 W59 – W60 (
SÂMBĂTĂ, 17 decembrie
Ora 17:00 L61 – L62
DUMINICĂ, 18 decembrie
Ora 17:00 W61 – W62 .