Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 13 mondial, s-a calificat vineri în optimi de finală la US Open după o victorie în trei seturi, 7-6 (13/11), 4-6, 6-3, în meciul cu kazaha Elena Rîbakina, poziţia a 20-a în clasamentul WTA.

Simona Halep, cap de serie N.12, în vârstă de 29 de ani, s-a impus după 2 ore şi 21 de minute într-un duel foarte strâns cu o adversară cu şapte ani mai tânără, care a fost favorită N.19.

Halep a început slab meciul şi Rîbakina a reuşit break-ul, conducând cu 2-0 în primul set, după care s-a desprins la 3-0, înainte ca românca să revină, să reuşească şi ea un break şi să egaleze, 3-3. Setul a fost în continuare foarte echilibrat şi s-a ajuns la tiebreak, unde fostul lider mondial a condus cu 6-2, însă adversara sa a opus o mare rezistenţă, românca impunându-se în cele din urmă cu 13-11.

Kazaha a început foarte bine şi setul secund şi s-a desprins la 3-0, apoi a cerut un timeout medical când conducea cu 3-2. Halep a trecut în avantaj, 4-3, însă Rîbakina şi-a adjudecat setul cu 6-4. Rîbakina a câştigat primul ghem din setul decisiv, însă Halep a controlat apoi ostilităţile şi a câştigat acest set cu 6-3, notează Agerpres.

Halep şi Rîbakina se mai întâlniseră până acum de două ori în circuitul profesionist, fiecare având o victorie. Rîbakina a câştigat prin abandonul Simonei, la scorul de 5-4 pentru kazahă, în 2019, în optimile turneului de la Wuhan. Halep s-a impus în 2020, în finala de la Dubai, cu 3-6, 6-3, 7-6 (5).

Halep a încheiat cu un as, cinci duble greşeli, 24 winners şi 36 erori neprovocate, în timp ce Rîbakina a avut 14 aşi, cinci duble greşeli, 34 winners şi 52 erori neforţate.

Halep, care anul trecut nu a participat la US Open, şi-a asigurat un cec de 265.000 de dolari şi 240 de puncte WTA şi va juca în optimi cu câştigătoarea duelului dintre ucraineanca Elina Svitolina (5 WTA) şi rusoaica Daria Kasatkina (27 WTA).

Cea mai bună performanţă a lui Halep la US Open este o semifinală, în 2015.