1 Decembrie a adus prima victorie pentru România la Campionatul Mondial de handbal

nationala de handbal a romaniei

Naţionala feminină de handbal a României a reuşit prima sa victorie la Campionatul Mondial din Japonia, 29-24 (15-12) cu Senegalul, duminică, la Kumamoto, în Grupa C a competiţiei, a scris Agerpres.

Tricolorele au câştigat de Ziua Naţională a României, după un meci bun, care a mai şters din impresia lăsată de partida cu Spania, pierdută categoric sâmbătă, cu 16-31

Cu Cristina Neagu în zi de graţie, 13 goluri, România a condus de la un capăt la altul şi victoria nu a fost pusă sub semnul întrebării. Meciul nu a fost unul uşor, însă, tricolorele nereuşind să găsească antidotul pătrunderilor senegalezei Doungou Camara.

Apărarea a evoluat destul de bine, Dumanska a scos două aruncări de la 7 metri, iar atacul a funcţionat la parametri destul de ridicaţi, cu nouă jucătoare pe lista marcatoarelor, în condiţiile în care România a adunat nu mai puţin de 14 minute de eliminări (doar şase pentru echipa africană).

România păstrează şanse de a trece de prima fază a grupelor, după debutul ratat, însă nivelul de joc trebuie să crească şi mai mult.

Avantajul maxim al echipei României a fost de şase goluri, 9-3 (13), 10-4 (15), 11-5 (17) şi 12-6 (19), la pauză formaţia antrenată de Tomas Ryde având trei goluri în plus, 15-12. Vicecampioana Africii s-a apropiat la un singur gol în partea secundă, 17-16 (38), dar România a refăcut un avantaj de trei goluri, iar pe final s-a desprins decisiv, la cinci goluri, 22-17, câştigând cu 29-24.

În celelalte partide din grupă, Muntenegru a dispus de Kazahstan cu 30-21, iar Spania a învins Ungaria cu 29-25.

Următoarele meciuri sunt programate pe 3 decembrie, Spania – Senegal (08:00), România – Kazahstan (12:00) şi Ungaria – Muntenegru (08:00).