David Popovici a câştigat a șasea medalie de aur la Campiontul Național, la proba de 100 m fluture

David Popovici a câştigat, duminică, a şasea medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 100 m fluture.

Popovici a parcurs distanţa în 52.30 secunde, potrivit News.ro.

Pe locul doi s-a clasat Daniel Martin (53.19), iar pe trei a terminat Denis Laureaan Popescu (54.04).

Cine spune că nu e obosit în ultima zi de concurs minte. Sunt obosit. Vreau să văd de ce sunt în stare. Vreau să fiu un înotător cât mai complet. Pentru JO va trebui s- îmi calculez şi mai bine prigramul. Voi merge la Jo şi sunt destul de sigur că am şi baremul B şi pentruu celelalte probe. Mai am o ştaafetă. O să fie greu. Nimăni nu-i place să piardă, însă nuu detest asta. Din fiecare loc ai ceva de învăţat”, a declarat Popovici la finalul probei.

David Popovici a mai câştigat la CN probele de 50 m liber, 100 m liber, 100 m spate, 50 m fluture şi 400 m liber.