Simona Halep și-a aflat adversara din sferturi de la Adelaide. Cu cine va juca românca

Arina Sabalenka, din Belarus, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 6, beneficiară a unui wild card, a învins-o pe americanca Bernarda Pera, locul 70 WTA, venită din calificări, şi a acces în sferturi la turneul de la Adelaide, unde o va întâlni pe Simona Halep.

Arina Sabalenka s-a impus cu scorul de 7-6 (4), 6-2, după o oră şi 21 de minute.

Halep şi Sabalenka s-au mai întâlnit de două ori, de fiecare dată impunându-se jucătoarea din Constanţa.

Simona Halep a câştigat cu ceva dificultate, scor 6-4, 7-5, primul meci de simplu din 2020, disputat, marţi, cu australianca Ajla Tomljanovic, locul 52 WTA, beneficiară a unui wild card, în turul al doilea al turneului de categorie Premier de la Adelaide, aflat la prima ediţie. Halep, acceptată direct în optimi, s-a calificat, astfel, în sferturi.