România, egalată în prelungiri de Norvegia

România a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, marţi, pe Arena Naţională, cu Norvegia, în etapa a VIII-a a Grupei H a preliminariilor Euro-2020. Puşcaş a ratat un penalti, în minutul 52. România rămâne pe locul al treilea al grupei.

Au marcat: Mitriţă ’62 / Sorloth ’90+2.

Min. 62, 1-0: Mitriţă a recuperat un balon aproape de centrul terenului, a pătruns din partea dreaptă către centru şi a marcat la colţul lung, cu un şut de la 17 metri;

Min. 90+2: Sorloth a marcat cu capul, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Normann.

În minutul 51, Mitriţă l-a deschis pe Bancu în careul oaspeţilor, iar Berge l-a busculat pe jucătorul Universităţii Craiova. Arbitrul a dictat penalti. Puşcaş a executat lovitura de la 11, dar Jarstein a respins în corner, în minutul 52.

În minutul 64, Florin Andone a trimis balonul cu capul în bară.

Echipele

România: Tătăruşanu – Benzar, Nedelcearu, Rus, Bancu – Anton (Bordeianu ’84), R. Marin – Deac, Stanciu, Mitriţă (Nistor ’79) – Puşcaş (Andone ’63). Antrenor Cosmin Contra;

Norvegia: Jarstein – Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami – Johansen (Sorloth ’46), Berge, Henriksen (Normann ’81), Selnaes (Johnsen ’67) – King, Odegaard. Antrenor Lars Lagerback.

Cartonaşe galbene: Benzar ’42, Nistor ’80.

Arbitri: Bobby Madden – David Roome şi Sean Carr – Nicolas Walsh (toţi din Scoţia).

Observator de arbitri: Robert Sedlacek (Austria).

La această partidă au asistat 29.854 de copii şi însoţitori ai acestora, după ce UEFA a sancţionat echipa României cu un meci cu porţile închise.

În grupa României, s-au jucat, marţi, partidele Suedia – Spania, scor 1-1, şi Insulele Feroe – Malta, scor 1-0.