Val de critici după penaltiul primit de Anglia în meciul cu Danemarca. Mourinho: „Ca om de fotbal, sunt dezamăgit”

Penaltiul primit de Anglia în meciul cu Danemarca a fost aspru criticat pe reţelele de socializare şi în tot mediul online. În afara suporterilor, numeroşi oameni de fotbal s-au declarat dezamăgiţi de modul în care Anglia a obţinut calificarea în finala Euro-2020.

„It’s diving home”, a scris jurnalistul italian Tancredi Palmeri, corespondent al postului BeIN Sports, potrivit News.ro. El a făcut un joc de cuvinte plecând de la expresia „It’s coming home”, folosită de fanii englezi pentru a anunţa că trofeul se va întoarce în ţara în care a fost inventat fotbalul. Cuvântul „diving” face referire la „plonjonul” prin care Raheem Sterling l-a păcălit pe arbitrul Daniel Makkelie şi sistemul VAR, la căderea sa spectaculoasă în careu.

„A câştigat echipa mai puternică. Anglia a meritat-o ​​şi au fost fantastici, dar pentru mine nu este niciodată penalti. La acest nivel, într-o semifinală europeană, chiar nu am înţeles decizia. Sunt fericit pentru Anglia, dar ca om de fotbal sunt dezamăgit de decizia care a fost luată”, a spus antrenorul Jose Mourinho, potrivit gazzetta.it.

„Cu cinci secunde înainte ca Sterling să ia balonul, a mai existat o minge pe teren şi i-am făcut semn celui de-al patrulea oficial (n.r. – Ovidiu Haţegan), dar jocul a continuat. Şi apoi şi-a întins piciorul. Nu a fost un fault de penalti”, a spus selecţionerul danez Hjulmand.

„Anglia se califică în finală după prelungiri şi cu controverse”, a titrat marca.com.

„Nu e panalti”, a scris fpe Twitter fostul internaţional francez Bixente Lizarazu.

Şi baschetbalistul muntenegran Nikova Vucevici de la Chicago Bulls a spus că nu a fost penalti: „Nu pot să cred că au acordat penalti în favoarea Angliei. Ce glumă!”.

Însă Sterling susţine că a fost penalti. „Este clar fault”, a asigurat Sterling după meci, la microfonul ITV. „Am intrat în careu, el a întins piciorul şi a fost un penalti evident”, a continuat jucătorul de la Manchester City.

Anglia a învins, miercuri, pe Stadionul Wembley, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, reprezentativa Danemarcei şi s-a calificat în premieră în finala unui turneu final al Campionatului European, în care va întâlni Italia.

Au marcat: Kjaer ’39 (a), Kane ‘104 / Damsgaard ’30.

În minutul 102, Sterling a obţinut uşor un penalti, după ce a „plonjat” acuzând o intervenţie asupra sa a lui Maehle. Faultul a fost confirmat de VAR. Kane a executat lovitura de la 11 metri, Schmeichel a respins în faţă şi tot atacantul de la Tottenham a trimis balonul în poartă.

Anglia va întâlni în finală Italia. Ultima partidă a competiţiei va avea loc duminică, de la ora 22.00, tot pe Stadionul Wembley.