VIDEO | CM 2022, Grupa H: Portugalia, victorioasă cu 3-2 în faţa Ghanei; Ronaldo a scris istorie

Selecţionata Portugaliei a învins echipa Ghanei cu scorul de 3-2 (0-0), joi seara, pe Stadium 974 din Doha, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, informează Agerpres.

Seleccao a debutat cu o victorie, iar Cristiano Ronaldo a scris istorie într-un meci în care impresia a fost salvată de ultima jumătate de de oră.

Cristiano Ronaldo (65 – penalty), Joao Felix (78) şi Rafael Leao (80) au înscris pentru portughezi, în timp ce golurile africanilor au fost reuşite de Andre Ayew (73) şi Osman Bukari (89).

Prima repriză nu a fost deloc spectaculoasă, portughezii dominând jocul steril, în faţa unei echipe care s-a apărat supranumeric, grupat, fără a oferi spaţii.

Ronaldo a scăpat cu portarul şi s-a ciocnit cu Ati Zigi, nereuşind să controleze mingea (10). Cvintuplul câştigător al Balonului de Aur a avut o lovitură de cap imprecisă (13) şi un gol anulat (31), pentru fault în atac.

Otavio a şutat din marginea careului (36), dar Ati Zigi a reţinut, acelaşi Otavio expediind un şut-centrare peste poartă (45).

Ghana n-a avut nicio acţiune notabilă în ofensivă în prima repriză, încheind fără şut la poartă.

În partea secundă, Kudus a punctat la statistică (55), cu un şut de la 25 de metri, pe lângă ţintă.

În minutul 62 a avut loc o fază care a schimbat soarta meciului: Ronaldo a căzut uşor în careu la un duel cu Salisu şi arbitrul american a acordat penalty. În ciuda protestelor jucătorilor africani, arbitrul nu a urmărit reluările video şi nici nu a părut că s-a consultat cu arbitrii din camera VAR. Cristiano Ronaldo a transformat penalty-ul (65) şi a devenit primul jucător care marchează la cinci Cupe Mondiale diferite.

Selecţionata ”Black Stars” s-a aruncat în atac, iar Kudus (72) a tras de la 24 de metri, dar Diogo Costa a prins balonul în doi timpi. Un minut mai târziu, acelaşi Kudus a centrat de pe stânga, iar Andre Ayew a profitat de erorile lui Dias şi Danilo (73), restabilind egalitatea.

Africanii încă să bucurau pentru golul egalării când Portugalia a marcat de două ori în decurs de trei minute: Joao Felix, lansat pe dreapta de Bruno Fernandes, l-a învins pe Ati Zigi (78), iar apoi Rafael Leao, bine găsit de Bruno Fernandes, a marcat la colţul lung (80). Leao a marcat la doar trei minute de la intrarea sa pe gazon.

Echipa antrenată de Otto Addo nu s-a resemnat şi a reuşit să reducă diferenţa în min. 89, când Abdul Rahman Baba a trecut uşor de Cancelo şi a centrat pentru Osman Bukari, care a înscris: 3-2.

Lusitanii au rezistat în cele zece minute adiţionale, însă la ultima fază portarul Diogo Costa a fost aproape să comită o gafă monumentală (90+10): după ce a reţinut o centrare înaltă, portarul lui FC Porto a pus minge pe gazon să o degajeze, fără a observa că în spatele său să afla un adversar; Inaki Williams a recuperat mingea, însă a alunecat şi a fost deposedat in extremis.

Cele două echipe s-au mai întâlnit o singură dată, la CM 2014, când Portugalia a învins cu 2-1 în grupă, prin autogolul lui John Boye şi reuşita lui Cristiano Ronaldo.

În celălalt meci al grupei, Uruguayul şi Coreea de Sud au terminat la egalitate, 0-0.

Următoarele partide din Grupa H vor avea loc luni 28 noiembrie, Coreea de Sud – Ghana (Education City Stadium – Doha, 15:00) şi Portugalia – Uruguay (Lusail Stadium- Al Daayen, 21:00).

Portugalia – Ghana 3-2 (0-0)
Au marcat: Cristiano Ronaldo (65 – penalty), Joao Felix (78), Rafael Leao (80), respectiv Andre Ayew (73), Osman Bukari (89).
Doha, Stadium 974: 42.662 spectatori
Cupa Mondială 2022 – Grupa H

Au evoluat echipele:
Portugalia: 22. Diogo Costa – 20. Joao Cancelo, 4. Ruben Dias, 13. Danilo Pereira, 5. Raphael Guerreiro – 10. Bernardo Silva (6. Palhinha, 88), 18. Ruben Neves (15. Rafael Leao, 77), 25. Otavio (14. William Carvalho, 56) – 8. Bruno Fernandes – 7. Cristiano Ronaldo (căpitan; 26. Goncalo Ramos, 88), 11. Joao Felix (17. Joao Mario, 88). Selecţioner: Fernando Santos.
Rezerve neutilizate: 1. Rui Patricio, 12. Jose Sa – 2. Diogo Dalot, 3. Pepe, 24. Antonio Silva, 16. Vitinha, 23. Matheus Nunes, 9. Andre Silva, 21. Ricardo Horta.
Ghana: 1. Lawrence Ati Zigi – 26. Alidu Seidu (2. Tariq Lamptey, 66), 18. Daniel Amartey, 23. Alexander Djiku (8. Daniel-Koffi Kyereh, 90+2), 4. Mohammed Salisu (25. Antoine Semenyo, 90+2), 17. Abdul Rahman Baba – 5. Thomas Partey, 21. Salis Abdul Samed, 20. Mohammed Kudus (11. Osman Bukari, 77) – 10. Andre Ayew (căpitan; 9. Jordan Ayew, 77), 19. Inaki Williams. Selecţioner: Otto Addo.
Rezerve neutilizate: 12. Ibrahim Danlad, 16. Abdul Manaf Nurudeen – 3. Denis Odoi, 14. Gideon Mensah, 15. Joseph Aidoo, 6. Elisha Owusu, 7. Abdul Fatawu Issahaku, 13. Daniel Afriyie, 22. Kamaldeen Sulemana, 24. Kamal Sowah.

Arbitru: Ismail Elfath; Kyle Atkins, Corey Parker (toţi din SUA); al patrulea oficial: Stephanie Frappart (Franţa)
Cartonaşe galbene: Kudus (45), A. Ayew (49), Seidu (57), Inaki Williams (90+1), Danilo (90+1), Bruno Fernandes (90+5).